Rovovska bitka u Rašljanima zasluženo pripala OFK Mionici 85

U 12. kolu 3. Lige TK – Sjever, OFK Mionica 85 je na teškom gostovanju u Rašljanima savladala Majevicu (2:3).

Specifičan teren jako malih dimenzija na kraju je za Mioničane ipak bio osvojena tvrđava, a prvenstveno zbog čvrste timske igre u kojoj je svako dao i više od svojih mogućnosti, shvativši da se samo tako može doći do sva tri boda.

Utakmica je očekivano počela s dosta dugih lopti, a sa jako malo igre po zemlji. Domaćini su nametnuli svoju igru, a zbog već spomenutog terena gosti su se morali prilagođavati na takve uslove. Čekala se greška zadnje linije, a nekoliko poluprilika s obje strane u tim trenucima nije iskorišteno. Na prvi gol se moralo čekati 20-ak minuta, kada nakon jednog auta sudac ne svira očigledan faul nad kapitenom Begovićem, a domaći koriste dekoncentraciju Mionice i postižu pogodak za vodstvo. Međutim, Mioničani nisu poklekli – nastavili su igrati agresivno i već kroz nekoliko minuta Krajnović bježi domaćoj odbrani, protivnički igrač ga ruši i to je penal. S jedanaest metara siguran je bio kapiten Begović. Tada su gosti preuzeli inicijativu i napravili nekoliko dobrih šansi. Međutim, šutevi Gibića, Krajnovića, Hećimovića (Edis) i Mrkonjića odlaze pored/preko gola. Ni domaći nisu bili bezopasni, ali dva puta Hećimović (Mirnes) dobro interveniše. Nakon nekoliko propuštenih šansi, Krajnović konačno pogađa. Proigrao ga je Begović, a on rutinski šutira pored golmana za vodstvo Mionice. U samom finišu prvog poluvremena Begović (Mensur) ima šansu da poveća vodstvo, ali protivnički golman se ispriječio dobrom intervencijom i s rezultatom 1:2 se otišlo na odmor.

U drugom poluvremenu se Majevica očekivano postavila visoko, a dugim loptama iz zadnje linije ili iz prekida gađali su samo srce šesnaesterca, očekivajući grešku gostiju. U prilog su im išle i vremenske neprilike jer je jaka kiša padala kompletno drugo poluvrijeme. Mioničani su ispočetka odolijevali napadima, ali u trenucima kada su s druge strane trebali riješiti utakmicu, napadači su bili neprecizni. Krajnović i Gibić su imali dobre šanse, ali ostalo je 1:2. Visok pritisak domaćina urodio je plodom 15-ak minuta do kraja kada nakon jedne gužve sudac svira jedanaesterac i daje im šansu za izjednačenje, a možda i za preokret. Protivnički igrač je bio siguran, te se očekivao neizvjesan finiš u kojem je mogao slaviti bilo koji tim. Mioničani se pak nisu predavali, te odma nakon izjednačenja prave nekoliko dobrih šansi, od čega izdvajamo stativu Sinanovića. Maksimalna igra bez trunke predaje urodila je plodom pri samom kraju utakmice, kada nakon jednog kornera popularni Senčo ugurava loptu u gol, na opće oduševljenje i slavlje igrača i malobrojne klupe. Domaći su nastavili sa pritiscima kako na Mioničane tako i na sudije, te iz nekoliko diskutabilnih prekida napravili nekoliko polušansi, ali su bili neprecizni. Kada se napokon čuo posljednji sudijski zvižduk, uslijedilo je veliko slavlje gostiju koji su zasluženo uzeli tri boda na uvijek teškom gostovanju.

Izabranici Almira Hećimovića nisu krili zadovoljstvo – mokrih glava i još mokrijih dresova zajedno s klupom su proslavili tešku pobjedu. Na kraju je to bila nimalo lijepa, ali veoma slatka pobjeda, izvojevana “na mišiće”, što joj samo daje dodatnu vrijednost.

Bila je ovo peta utakmica zaredom u kojoj su Mioničani ostali neporaženi. Tačnije, ostvarili su četiri pobjede, od čega dvije u gostima, te jedan remi, također u gostima. Ovakvim rezultatima su završnicu prvenstva doveli do velike neizvjesnosti, uzevši u obzir da dva kola prije kraja imaju 4 boda manje od prvoplasirane ekipe koju dočekuju narednog vikenda na svom stadionu. Bit će to idealna prilika da im na tabeli dođu na samo bod zaostatka, te bi se u tom slučaju sve rješavalo zadnje kolo.

Važno je napomenuti da se preostale dvije utakmice igraju subotom, te su u skladu s tim promijenjeni i termini održavanja treninga. Treninzi se naredne dvije sedmice, dakle do kraja prvenstva, održavaju ponedjeljkom i srijedom od 18 sati.